Plugins - Code Snippets - Stable (latest release) - en to el_GR translation catalogue (290 entries)

en: Help
el_GR: Βοήθεια

en: Update Available
el_GR: Διαθέσιμη αναβάθμιση

en: Synced cloud data has been <strong>successfully</strong> refreshed.
el_GR: Τα συγχρονισμένα δεδομένα cloud έχουν <strong>επιτυχώς</strong> ανανεωθεί.

en: Bug fixes
el_GR: Διορθώσεις σφαλμάτων

en: Other
el_GR: Άλλα

[ctx: menu label]
en: What's New
el_GR: Τι νέο υπάρχει

en: Read more
el_GR: Περισσότερα

en: Welcome to Code Snippets
el_GR: Καλώς ήρθατε στο Code Snippets

en: Code Snippets Logo
el_GR: Λογότυπο Code Snippets

en: Resources and <span>What's New</span>
el_GR: Πόροι και <span>Τι νέο υπάρχει</span>

en: Read the full changelog
el_GR: Διαβάστε το πλήρες ιστορικό αλλαγών

en: Partners and apps
el_GR: Συνεργάτες και εφαρμογές

en: Partner image
el_GR: Εικόνα συνεργάτη

en: New features
el_GR: Νέα χαρακτηριστικά

en: Latest news image
el_GR: Εικόνα τελευταίων ειδήσεων

en: Latest news
el_GR: Τελευταία νέα

en: Latest changes
el_GR: Τελευταίες αλλαγές

en: Improvements
el_GR: Βελτιώσεις

en: Helpful articles
el_GR: Χρήσιμα άρθρα

en: Go to Partner
el_GR: Μεταβείτε στον Συνεργάτη

en: Feature image
el_GR: Εικόνα χαρακτηριστικού

en: Use this button to manually clear snippets caches.
el_GR: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να διαγράψετε χειροκίνητα την προσωρινή μνήμη αποσπασμάτων.

en: Successfully reset snippets caches.
el_GR: Η προσωρινή μνήμη των αποσπασμάτων επαναρυθμίστηκε με επιτυχία.

en: Reset Caches
el_GR: Επαναφορά προσωρινής μνήμης

en: Community
el_GR: Κοινότητα

[ctx: top-level menu label]
en: Go Pro
el_GR: Μετάβαση στην έκδοση Pro

en: Debug
el_GR: Αποσφαλμάτωση

en: Upgrade Database Table
el_GR: Αναβάθμιση Πίνακα Βάσης Δεδομένων

en: Use this button to manually upgrade the Code Snippets database table. This action will only affect the snippets table and should be used only when necessary.
el_GR: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να αναβαθμίσετε χειροκίνητα τον πίνακα βάσης δεδομένων του Code Snippets. Αυτή η ενέργεια επηρεάζει μόνο τον πίνακα αποσπασμάτων και πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν είναι απαραίτητο.

en: Successfully performed database table upgrade.
el_GR: Η αναβάθμιση του πίνακα της βάσης δεδομένων πραγματοποιήθηκε με επιτυχία.

en: Bundles
el_GR: Πακέτα

en: Previous page
el_GR: Προηγούμενη σελίδα

en: Preview
el_GR: Προεπισκόπιση

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page, 2: Total pages.
en: %1$s of %2$s
el_GR: %1$s από %2$s

en: Next page
el_GR: Επόμενη σελίδα

en: Last Updated:
el_GR: Τελευταία ενημέρωση:

en: Last page
el_GR: Τελευταία σελίδα

en: Invalid action.
el_GR: Μη έγκυρη ενέργεια.

en: First page
el_GR: Πρώτη σελίδα

en: Updated
el_GR: Ενημερώθηκε

en: Unverified
el_GR: Μη επαληθευμένο

en: Current page
el_GR: Τρέχουσα σελίδα

en: Public
el_GR: Δημόσια

en: Private
el_GR: Ιδιωτικό

en: AI Verified
el_GR: Επαληθεύτηκε από AI

en: Find more about Pro (opens in external tab)
el_GR: Μάθετε περισσότερα για το Pro (ανοίγει σε νέα καρτέλα)

en: Codevault
el_GR: Κώδικας Cloud

en: View
el_GR: Προβολή

en: Use the search bar below to search cloud snippets by entering either the name of a codevault or keywords.
el_GR: Χρησιμοποιήστε τη γραμμή αναζήτησης παρακάτω για να αναζητήσετε αποσπάσματα cloud εισάγοντας είτε το όνομα ενός codevault είτε λέξεις-κλειδιά.

en: Snippet has passed basic review.
el_GR: Το απόσπασμα πέρασε τον βασικό έλεγχο.

en: Snippet Code:
el_GR: Κώδικας αποσπάσματος:

en: See all your public and private snippets that are stored in your Code Snippet Cloud codevault.
el_GR: Δείτε όλα τα δημόσια και ιδιωτικά αποσπάσματα που είναι αποθηκευμένα στο Codevault του Code Snippet Cloud.

en: Search cloud snippets
el_GR: Αναζήτηση αποσπασμάτων στο cloud

en: Search Cloud
el_GR: Αναζήτηση στο Cloud

en: Search by keyword(s)
el_GR: Αναζήτηση με λέξεις-κλειδιά

en: Pro Verified
el_GR: Επαληθευμένο Pro

en: Preview this snippet
el_GR: Προεπισκόπηση αυτού του αποσπάσματος

en: Please enter a term to start searching code snippets in the cloud.
el_GR: Παρακαλώ εισάγετε έναν όρο για να ξεκινήσετε την αναζήτηση αποσπασμάτων κώδικα στο cloud.

en: No snippets or codevault could be found with that search term. Please try again.
el_GR: Δεν βρέθηκαν αποσπάσματα ή codevault με αυτόν τον όρο αναζήτησης. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Name of codevault
el_GR: Όνομα codevault

en: Learn more about style snippets &rarr;
el_GR: Μάθετε περισσότερα για τα αποσπάσματα στυλ &rarr;

en: Learn more about javascript snippets &rarr;
el_GR: Μάθετε περισσότερα για τα αποσπάσματα JavaScript &rarr;

en: Learn more about function snippets &rarr;
el_GR: Μάθετε περισσότερα για τα αποσπάσματα συναρτήσεων &rarr;

en: Learn more about content snippets &rarr;
el_GR: Μάθετε περισσότερα για τα αποσπάσματα περιεχομένου &rarr;

en: Learn more about Code Snippets Cloud &rarr;
el_GR: Μάθετε περισσότερα για το Code Snippets Cloud &rarr;

en: AI
el_GR: Τεχνητή Νοημοσύνη

en: Center
el_GR: Κέντρο

en: Alignment
el_GR: Ευθυγράμμιση

en: Notice
el_GR: Σημείωση

en: Left
el_GR: Αριστερά

en: Justified
el_GR: Με πλήρη στοίχιση

en: Height
el_GR: Υψος

en: Font Size
el_GR: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Default
el_GR: Προεπιλεγμένη

en: Thanks
el_GR: Ευχαριστούμε

en: Text Color
el_GR: Χρώμα κειμένου

en: Success
el_GR: Επιτυχία

[ctx: unit]
en: rows
el_GR: γραμμές

en: Right
el_GR: Δεξιά

en: You can now safely remove the free version of Code Snippets
el_GR: Μπορείτε τώρα με ασφάλεια να αφαιρέσετε τη δωρεάν έκδοση του Code Snippets

en: Unique identifier for the snippet.
el_GR: Μοναδικό αναγνωριστικό για το απόσπασμα.

en: The snippet could not be found.
el_GR: Το απόσπασμα δεν βρέθηκε.

en: Processing Options
el_GR: Επιλογές Επεξεργασίας

en: Minify Snippet Output
el_GR: Συμπίεση Εξόδου Αποσπάσματος

en: Join our community on Facebook
el_GR: Γίνετε μέλος της κοινότητάς μας στο Facebook

en: Code Folding
el_GR: Αναδίπλωση Κώδικα

en: Code Snippet Source
el_GR: Πηγή Αποσπάσματος Κώδικα

en: Word Wrap
el_GR: Αναδίπλωση λέξεων

en: Whether the snippet is network-wide instead of site-wide.
el_GR: Αν το απόσπασμα εφαρμόζεται σε ολόκληρο το δίκτυο αντί για έναν μόνο ιστότοπο.

en: View Full Stylesheet
el_GR: Προβολή πλήρους stylesheet

en: View Full Script
el_GR: Προβολή πλήρους σεναρίου

en: The snippet could not be updated.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση του αποσπάσματος.

en: The snippet could not be deleted.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του αποσπάσματος.

en: The snippet could not be deactivated.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η απενεργοποίηση του αποσπάσματος.

en: The snippet could not be created.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του αποσπάσματος.

en: The set of keyboard shortcuts to use in the code editor.
el_GR: Το σύνολο των συντομεύσεων πληκτρολογίου που χρησιμοποιούνται στον επεξεργαστή κώδικα.

en: The number of spaces to indent a block.
el_GR: Ο αριθμός των κενών για την εσοχή ενός μπλοκ.

en: Styles (CSS)
el_GR: Στυλ (CSS)

en: Style snippets are written in CSS and loaded in the admin area or on the site front-end, just like the theme style.css.
el_GR: Τα αποσπάσματα στυλ γράφονται σε CSS και φορτώνονται στο διαχειριστικό περιβάλλον ή στο προσκήνιο του ιστότοπου, όπως το αρχείο style.css του θέματος.

[ctx: unit]
en: spaces
el_GR: κενά

en: Soft-wrap long lines of code instead of horizontally scrolling.
el_GR: Αναδίπλωση μακριών γραμμών κώδικα αντί για οριζόντια κύλιση.

en: Snippet activation status.
el_GR: Κατάσταση ενεργοποίησης του αποσπάσματος.

en: Site front-end stylesheet
el_GR: Stylesheet προσκηνίου ιστότοπου

en: Select a snippet to show
el_GR: Επιλέξτε ένα απόσπασμα για εμφάνιση

en: Select a snippet to display
el_GR: Επιλέξτε ένα απόσπασμα για προβολή

en: Scripts (JS)
el_GR: Σενάρια (JS)

en: Script snippets are loaded on the site front-end in a JavaScript file, either in the head or body sections.
el_GR: Τα αποσπάσματα σεναρίων φορτώνονται στο προσκήνιο του ιστότοπου σε αρχείο JavaScript, είτε στην ενότητα head είτε στην ενότητα body.

en: Relative priority in which the snippet is executed.
el_GR: Σχετική προτεραιότητα εκτέλεσης του αποσπάσματος.

en: Loading edit page…
el_GR: Φόρτωση σελίδας επεξεργασίας…

en: List of tag categories the snippet belongs to.
el_GR: Λίστα με κατηγορίες ετικετών στις οποίες ανήκει το απόσπασμα.

en: Keymap
el_GR: Χάρτης πλήκτρων

en: JavaScript loaded just before the closing &amp;lt;/body&amp;gt; tag
el_GR: Η JavaScript φορτώνεται ακριβώς πριν από την ετικέτα &amp;lt;/body&amp;gt;

en: JavaScript loaded in the site &amp;lt;head&amp;gt; section
el_GR: Η JavaScript φορτώνεται στην ενότητα &amp;lt;head&amp;gt; του ιστότοπου

en: If a network snippet, whether can be activated on discrete sites instead of network-wide.
el_GR: Αν πρόκειται για αποσπασμα δικτύου, αν μπορεί να ενεργοποιηθεί σε επιμέρους ιστοσελίδες αντί για το δίκτυο συνολικά.

en: Highlight Lines
el_GR: Επισήμανση Γραμμών

en: Functions (PHP)
el_GR: Συναρτήσεις (PHP)

en: Export Code
el_GR: Εξαγωγή Κώδικα

en: Search Snippets
el_GR: Αποσπάσματα Αναζήτησης

en: Name (Z-A)
el_GR: Όνομα (Z-A)

en: Name (A-Z)
el_GR: Όνομα (A-Z)

en: Default way to order snippets on the All Snippets admin menu.
el_GR: Προεπιλεγμένος τρόπος ταξινόμησης των αποσπασμάτων στο διαχειριστικό μενού όλων των αποσπασμάτων.

en: Snippets List Order
el_GR: Σειρά λίστας αποσπασμάτων

en: Show line numbers
el_GR: Εμφάνιση αριθμών γραμμής

en: Insert Snippet Source
el_GR: Εισαγωγή Πηγής Αποσπάσματος

en: Snippet Source Code
el_GR: Πηγαίος Κώδικας Αποσπασμάτων

en: Apply formatting
el_GR: Εφαρμογή μορφοποίησης

en: Run PHP code
el_GR: Εκτέλεση κώδικα PHP

en: Snippet
el_GR: Απόσπασμα

en: Insert Content Snippet
el_GR: Εισαγωγή Αποσπάσματος Περιεχομένου

en: Content Snippet
el_GR: Απόσπασμα Περιεχομένου

en: Highlight the line that is currently being edited.
el_GR: Επισημάνετε τη γραμμή που βρίσκεται αυτή την στιγμή υπό τροποποίηση.

note: translators: %d: snippet ID.
en: Could not load snippet with an invalid ID: %d.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση αποσπάσματος με άκυρο ID: %d.

en: Allow smilies
el_GR: Επιτρέψτε τα smilies

en: Disable admin bar
el_GR: Απενεργοποίηση διαχειριστικής μπάρας

en: Make upload filenames lowercase
el_GR: Κάντε τα ονόματα αρχείων μεταφόρτωσης πεζά

en: Front-end styles
el_GR: Στυλ Front-end

en: Admin styles
el_GR: Στυλ Διαχειριστή

en: Footer content
el_GR: Περιεχόμενο υποσέλιδου

en: Styles
el_GR: Στυλ

en: Content
el_GR: Περιεχόμενο

en: It looks like you don't have any snippets of this type.
el_GR: Φαίνεται πως δεν έχετε κανένα απόσπασμα αυτού του τύπου.

en: Type
el_GR: Τύπος

en: If something goes wrong with a snippet, and you can't use WordPress, you can cause all snippets to stop executing by turning on <strong>safe mode</strong>.
el_GR: Αν κάτι πάει στραβά με ένα απόσπασμα και δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το WordPress, μπορείτε να προκαλέσετε τη διακοπή εκτέλεσης όλων των αποσπασμάτων ενεργοποιώντας την <strong>ασφαλή λειτουργία</strong>.

en: Active Snippets
el_GR: Ενεργά Αποσπάσματα

note: translators: %s: formatted last modified date
en: Last modified %s
el_GR: Τελευταία τροποποίηση %s

en: Upgrade to Pro
el_GR: Αναβαθμίστε σε Pro

en: Upgrade to Code Snippets Pro
el_GR: Αναβαθμίστε σε Code Snippets Pro

en: Find out how to get support with Code Snippets
el_GR: Μάθετε πώς να λάβετε υποστήριξη με τα Code Snippets

en: All Snippets
el_GR: Όλα τα αποσπάσματα

en: Highlight Active Line
el_GR: Επισήμανση ενεργής γραμμής

en: Modified (oldest first)
el_GR: Ημ/νία τροποποίησης (παλαιότερα πρώτα)

en: Modified (latest first)
el_GR: Ημ/νία τροποποίησης (πιο πρόσφατα πρώτα)

en: Enable shortcodes
el_GR: Ενεργοποίηση shortcodes

en: Functions
el_GR: Συναρτήσεις

en: Change plugin settings
el_GR: Αλλαγή ρυθμίσεων προσθέτου

en: Shortcode for inserting the current year into a post or page..
el_GR: Shortcode για την εισαγωγή του τρέχοντος έτους σε ένα άρθρο ή σελίδα.

en: Current year
el_GR: Τρέχον έτος

en: Allows smiley conversion in obscure places.
el_GR: Επιτρέπει τη μετατροπή σε smiley σε όλα τα σημεία.

en: Makes sure that image and file uploads have lowercase filenames.
el_GR: Διασφαλίζει ότι οι μεταφορτώσεις εικόνων και αρχείων έχουν όνομα με πεζούς χαρακτήρες.

en: This is a sample snippet. Feel free to use it, edit it, or remove it.
el_GR: Αυτό είναι ένα δείγμα αποσπάσματος. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε, να το επεξεργαστείτε ή να το αφαιρέσετε.

en: Single-use function
el_GR: Συνάρτηση μίας χρήσης

en: Front-end function
el_GR: Συνάρτηση Front-end

en: Admin function
el_GR: Συνάρτηση διαχειριστικού

en: Global function
el_GR: Καθολική συνάρτηση

en: Content snippets are bits of reusable PHP and HTML content that can be inserted into posts and pages.
el_GR: Τα αποσπάσματα περιεχομένου είναι κομμάτια επαναχρησιμοποιήσιμου κώδικα PHP και HTML που μπορούν να εισαχθούν σε άρθρα και σελίδες.

en: Function snippets are run on your site as if there were in a plugin or theme functions.php file.
el_GR: Τα αποσπάσματα συναρτήσεων εκτελούνται στον ιστότοπό σας σαν να είναι μέσα σε ένα πρόσθετο ή στο functions.php του θέματος.

note: translators: %s: Update PHP URL.
en: Please <a href="%s">upgrade your server to the latest version of PHP</a> to continue using Code Snippets.
el_GR: Παρακαλούμε <a href="%s">αναβαθμίστε τον διακομιστή (server) σας στην τελευταία έκδοση της PHP</a> για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τα Code Snippets.

en: Head content
el_GR: Περιεχόμενο κεφαλίδας

en: Turns off the WordPress admin bar for everyone except administrators.
el_GR: Απενεργοποιεί τη μπάρα διαχείρισης του WordPress για όλους εκτός από τους διαχειριστές.

note: translators: %s: required PHP version number.
en: Code Snippets requires PHP %s or later.
el_GR: Το Code Snippets απαιτεί την έκδοση %s ή νεότερη έκδοση της PHP.

en: Another version of Code Snippets appears to be installed. Deactivating this version.
el_GR: Μια άλλη έκδοση του Code Snippets φαίνεται να είναι ήδη εγκαταστημένη. Απενεργοποίηση αυτής της έκδοσης.

note: translators: %s: Human-readable time difference.
en: %s ago
el_GR: %s πριν

en: Modified
el_GR: Τροποποιήθηκε

en: No snippets were found matching the current search query. Please enter a new query or use the "Clear Filters" button above.
el_GR: Δεν βρέθηκαν αποσπάσματα που να αντιστοιχούν στο τρέχον αίτημα αναζήτησης. Εισαγάγετε ένα νέο αίτημα ή χρησιμοποιήστε το κουμπί "Εκκαθάριση Φίλτρων" παραπάνω.

note: translators: 1: search query, 2: line number.
en:  for &ldquo;%1$s&rdquo; on line %2$d
el_GR:  για &ldquo;%1$s&rdquo; στη γραμμή %2$d

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
el_GR: Σφάλμα ανάλυσης: σφάλμα σύνταξης, μη αναμενόμενο τέλος αποσπάσματος.

note: translators: %s: PHP function name
en: Cannot redeclare function %s.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η εκ νέου δήλωση της λειτουργίας %s.

note: translators: %s: PHP class name
en: Cannot redeclare class %s.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η εκ νέου δήλωση της τάξης %s.

note: translators: %s: PHP interface name
en: Cannot redeclare interface %s.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η εκ νέου δήλωση της διεπαφής %s.

note: translators: %s: PHP identifier name
en: Cannot redeclare %s.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η εκ νέου δήλωση %s.

[ctx: menu label]
en: Edit Snippet
el_GR: Επεξεργασία Αποσπάσματος

en: Here you can add a new snippet, or edit an existing one.
el_GR: Εδώ μπορείτε να προσθέσετε ένα νέο απόσπασμα ή να επεξεργαστείτε ένα υπάρχον.

en: Here you can manage your existing snippets and perform tasks on them such as activating, deactivating, deleting and exporting.
el_GR: Εδώ μπορείτε να διαχειριστείτε τα υπάρχοντα αποσπάσματά σας και να εκτελέσετε εργασίες σε αυτά, όπως ενεργοποίηση, απενεργοποίηση, διαγραφή και εξαγωγή.

en: Snippets are similar to plugins - they both extend and expand the functionality of WordPress. Snippets are more light-weight, just a few lines of code, and do not put as much load on your server.
el_GR: Τα Αποσπάσματα είναι παρόμοια με τα plugins - και τα δύο επεκτείνουν τη λειτουργικότητα του WordPress. Τα Αποσπάσματα είναι πιο ελαφριά, με λίγες μόνο γραμμές κώδικα, και δεν επιβαρύνουν τόσο πολύ τον διακομιστή σας.

en: Here you can load snippets from a code snippets export file into the database alongside existing snippets.
el_GR: Εδώ μπορείτε να φορτώσετε αποσπάσματα από ένα αρχείο εξαγωγής του Code Snippets στη βάση δεδομένων, χωρίς να επηρεαστούν τα υπάρχοντα αποσπάσματα.

[ctx: date and time format]
note: translators: 1: date format, 2: time format.
en: %1$s at %2$s
el_GR: %1$s στις %2$s

en: Priority
el_GR: Προτεραιότητα

[ctx: snippets]
en: Settings
el_GR: Ρυθμίσεις

[ctx: snippets]
en: Import
el_GR: Εισαγωγή

note: translators: %s: search query.
en:  for &ldquo;%s&rdquo;
el_GR:  για &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: tag name.
en:  in tag &ldquo;%s&rdquo;
el_GR:  στην ετικέτα &ldquo;%s&rdquo;

en: Clone
el_GR: Κλωνοποίηση

[ctx: snippets]
en: Manage
el_GR: Διαχείριση

en: Selected snippets <strong>cloned</strong>.
el_GR: Τα επιλεγμένα αποσπάσματα <strong>κλωνοποιήθηκαν</strong>.

en: Snippet <strong>cloned</strong>.
el_GR: Το απόσπασμα <strong>κλωνοποιήθηκε</strong>.

[ctx: tools submenu label]
en: Snippets
el_GR: Αποσπάσματα

en: It looks like you don't have any snippets.
el_GR: Φαίνεται ότι δεν έχετε αποσπάσματα.

en: Download
el_GR: Λήψη

en: All settings have been reset to their defaults.
el_GR: Όλες οι ρυθμίσεις έχουν επαναφερθεί στις προεπιλογές τους.

en: Snippets &raquo; Settings
el_GR: Αποσπάσματα &raquo; Ρυθμίσεις

en: Snippet <strong>executed</strong>.
el_GR: Το απόσπασμα <strong>εκτελέστηκε</strong>.

en: Run Once
el_GR: Εκτελέστε μία φορά

en: Reset to Default
el_GR: Επαναφορά στο Προκαθορισμένο

en: Complete Uninstall
el_GR: Ολοκληρώστε την απεγκατάσταση

en: When the plugin is deleted from the Plugins menu, also delete all snippets and plugin settings.
el_GR: Όταν το πρόσθετο διαγραφεί από τη λίστα των προσθέτων, να διαγράφουν επίσης όλα τα αποσπάσματα και οι ρυθμίσεις του πρόσθετου.

en: Network Only
el_GR: Μόνο σε Δίκτυο

en: Network Active
el_GR: Ενεργό Δίκτυο

en: Perhaps you would like to add a new one?
el_GR: Ίσως θέλετε να προσθέσετε ένα;

en: Theme
el_GR: Θέμα

en: Support
el_GR: Υποστήριξη

en: Settings
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Activate
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: Name
el_GR: Όνομα

en: Filter
el_GR: Φίλτρο

en: Tags
el_GR: Ετικέτες

en: Description
el_GR: Περιγραφή

[ctx: snippet]
en: Add New
el_GR: Προσθήκη Νέου

en: Search results
el_GR: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Clear List
el_GR: Καθαρισμός Λίστας

en: Activate by Default
el_GR: Ενεργοποίηση από Προεπιλογή

[ctx: menu label]
en: Import
el_GR: Εισαγωγή

[ctx: menu label]
en: Add New
el_GR: Προσθήκη Νέου

en: General
el_GR: Γενικά

en: Auto-close brackets and quotes when typed.
el_GR: Αυτόματο κλείσιμο αγκυλών και εισαγωγικών κατά την πληκτρολόγηση.

en: Auto Close Brackets
el_GR: Αυτόματο Κλείσιμο Αγκυλών

en: Show all tags
el_GR: Εμφάνιση όλων των ετικετών

en: Deactivate
el_GR: Απενεργοποίηση

en: Wrap Lines
el_GR: Αναδίπλωση Γραμμών

en: For more information:
el_GR: Για περισσότερες πληροφορίες:

en: You are about to permanently delete the selected item.
el_GR: Πρόκειται να διαγράψετε οριστικά το επιλεγμένο στοιχείο.

en: Export
el_GR: Εξαγωγή

en: Exporting
el_GR: Εξαγωγή

en: Importing
el_GR: Εισαγωγή

en: Safe Mode
el_GR: Ασφαλής Λειτουργία

en: Overview
el_GR: Επισκόπηση

[ctx: menu label]
en: Settings
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Dismiss
el_GR: Απόρριψη

en: Support Forum
el_GR: Φόρουμ Υποστήριξης

note: translators: %s: total number of inactive snippets.
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
el_GR[0]: Ανενεργό <span class="count">(%s)</span>
el_GR[1]: Ανενεργά <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: total number of active snippets.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
el_GR[0]: Ενεργό <span class="count">(%s)</span>
el_GR[1]: Ενεργά <span class="count">(%s)</span>

[ctx: top-level menu label]
en: Snippets
el_GR: Αποσπάσματα

en: Snippets
el_GR: Αποσπάσματα

[ctx: menu label]
en: All Snippets
el_GR: Όλα τα Αποσπάσματα

en: Import Snippets
el_GR: Εισαγωγή Αποσπασμάτων

en: Edit Snippet
el_GR: Επεξεργασία Αποσπάσματος

en: Snippets per page
el_GR: Αποσπάσματα ανά σελίδα

en: Manage your existing snippets
el_GR: Διαχειριστείτε τα υπάρχοντα αποσπάσματά σας

en: Snippets Settings
el_GR: Ρυθμίσεις Αποσπασμάτων

en: Selected snippets <strong>deactivated</strong>.
el_GR: Τα επιλεγμένα αποσπάσματα <strong>απενεργοποιήθηκαν</strong>.

en: Snippet <strong>deactivated</strong>.
el_GR: Το απόσπασμα <strong>απενεργοποιήθηκε</strong>.

en: Selected snippets <strong>activated</strong>.
el_GR: Τα επιλεγμένα αποσπάσματα <strong>ενεργοποιήθηκαν</strong>.

en: Snippet <strong>activated</strong>.
el_GR: Το απόσπασμα <strong>ενεργοποιήθηκε</strong>.

en: Show snippet tags on admin pages.
el_GR: Εμφάνιση των ετικετών snippet στις σελίδες διαχείρισης.

en: Show snippet descriptions on admin pages.
el_GR: Εμφάνιση των περιγραφών snippet στις σελίδες διαχείρισης.

note: Description of the plugin
en: An easy, clean and simple way to run code snippets on your site. No need to edit to your theme's functions.php file again!
el_GR: Ένας εύκολος, γρήγορος και απλός τρόπος εκτέλεσης αποσπασμάτων κώδικα στον ιστότοπό σας. Δεν χρειάζεται να επεξεργαστείτε ξανά το αρχείο functions.php του θέματός σας!

en: <strong>Have feedback on Code Snippets?</strong> Please take the time to answer a short survey on how you use this plugin and what you'd like to see changed or added in the future.
el_GR: <strong>Θέλετε να σχολιάσετε το Code Snippets;</strong> Αφιερώστε λίγο χρόνο για να απαντήσετε σε μια σύντομη έρευνα σχετικά με τον τρόπο χρήσης αυτού του πρόσθετου και τι θέλετε να αλλάξουμε ή να προσθέσουμε στο μέλλον.

en: Take the survey now
el_GR: Κάντε την έρευνα τώρα

en: About Plugin
el_GR: Σχετικά με το πρόσθετο

en: FAQ
el_GR: Συχνές ερωτήσεις

en: Plugin Website
el_GR: Ιστοσελίδα Πρόσθετου

en: Be sure to check your snippets for errors before you activate them, as a faulty snippet could bring your whole blog down. If your site starts doing strange things, deactivate all your snippets and activate them one at a time.
el_GR: Βεβαιωθείτε ότι έχετε ελέγξει τα αποσπάσματα για σφάλματα πριν τα ενεργοποιήσετε, καθώς ένα ελαττωματικό απόσπσμα θα μπορούσε να καταστρέψει ολόκληρο το ιστολόγιό σας. Εάν ο ιστότοπός σας αρχίζει να κάνει παράξενα πράγματα, απενεργοποιήστε όλα τα αποσπάσματα και ενεργοποιήστε τα ένα ένα κάθε φορά.

en: Adding Snippets
el_GR: Προσθέτοντας Αποσπάσματα

en: You need to fill out the name and code fields for your snippet to be added. While the description field will add more information about how your snippet works, what is does and where you found it, it is completely optional.
el_GR: Πρέπει να συμπληρώσετε τα πεδία ονόματος και κώδικα για να προστεθεί το απόσπασμα. Ενώ το πεδίο περιγραφής θα προσθέσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του αποσπάσματος, τι κάνει και πού το βρήκατε, είναι εντελώς προαιρετικό.

en: You can load your snippets from a code snippets export file using this page.
el_GR: Μπορείτε να φορτώσετε τα αποσπάσματα από ένα αρχείο εξαγωγής κώδικα για αποσπάσματα χρησιμοποιώντας αυτήν τη σελίδα.

note: translators: %s: URL to Manage Snippets admin menu
en: You can save your snippets to a code snippets export file using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
el_GR: Μπορείτε να αποθηκεύσετε τα αποσπάσματα σε ένα αρχείο εξαγωγής κώδικα για αποσπάσματα χρησιμοποιώντας την σελίδα <a href="%s">Manage Snippets</a>.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
el_GR: "Ακύρωση" για διακοπή, "OK" για διαγραφή.

en: Network Deactivate
el_GR: Απενεργοποίηση Δικτύου

en: Network Activate
el_GR: Ενεργοποίηση Δικτύου

note: translators: %s: URL to Snippets admin menu
en: Imported snippets will be added to the database along with your existing snippets. Regardless of whether the snippets were active on the previous site, imported snippets are always inactive until activated using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
el_GR: Τα εισαγόμενα αποσπάσματα θα προστεθούν στη βάση δεδομένων μαζί με τα υπάρχοντα αποσπάσματα. Ανεξάρτητα από το εάν τα αποσπάσματα ήταν ενεργά στον προηγούμενο ιστότοπο, τα εισαγόμενα αποσπάσματα είναι πάντα ανενεργά έως ότου ενεργοποιηθούν χρησιμοποιώντας την σελίδα <a href="%s">Manage Snippets</a>.

note: translators: %s: total number of snippets.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
el_GR[0]: Όλο <span class="count">(%s)</span>
el_GR[1]: Όλα <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: total number of recently activated snippets.
en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
el_GR[0]: Πρόσφατα Ενεργό <span class="count">(%s)</span>
el_GR[1]: Πρόσφατα Ενεργά <span class="count">(%s)</span>

en: Clear Filters
el_GR: Εκκαθάριση Φίλτρων

en: You are not authorized to access this page.
el_GR: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για πρόσβαση σε αυτήν τη σελίδα.

en: Import snippets from a code snippets export file
el_GR: Εισαγωγή αποσπασμάτων από ένα αρχείο εξαγωγής αποσπασμάτων κώδικα

en: Settings saved.
el_GR: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Make the 'Save and Activate' button the default action when saving a snippet.
el_GR: Κάντε το κουμπί "Αποθήκευση και ενεργοποίηση" ως προεπιλεγμένη ενέργεια κατά την αποθήκευση ενός αποσπάσματος.

en: Enable Snippet Tags
el_GR: Ενεργοποίηση Ετικετών Αποσπάσματος

en: Enable Snippet Descriptions
el_GR: Ενεργοποίηση Περιγραφών Αποσπάσματος

en: Indent With Tabs
el_GR: Εσοχή Με Καρτέλες

en: Tab Size
el_GR: Μέγεθος Καρτέλας

en: The width of a tab character.
el_GR: Το πλάτος ενός χαρακτήρα καρτέλας.

en: Indent Unit
el_GR: Μονάδα Εσοχής

en: Line Numbers
el_GR: Αριθμός Γραμμών

en: Show line numbers to the left of the editor.
el_GR: Εμφάνιση αριθμών γραμμών στα αριστερά του προγράμματος επεξεργασίας.

en: Highlight Selection Matches
el_GR: Επισήμανση Ζευγαριών Επιλογής

en: Highlight all instances of a currently selected word.
el_GR: Επισημάνετε όλες τις εμφανίσεις μιας τρέχουσας επιλεγμένης λέξης.

en: Code Editor
el_GR: Κώδικας Προγράμματος Επεξεργασίας

en: Editor Preview
el_GR: Προεπισκόπηση Προγράμματος Επεξεργασίας

en: Use hard tabs instead of spaces for indentation.
el_GR: Χρησιμοποιήστε tabs (hard tabs) (όχι κενά) για εσοχή.
